09Kas
By: Hüseyin Çapan Açık: 9 Kasım 2016 In: Genel Comments: 0

KALEM KİMDEYSE GÜÇ ONDA

Dünya değiştikçe bizim ona bakış açımız da ister istemez değişmekte. Bu değişimler ana olarak ekonomide, teknolojide ve bilim alanında kendini gösteriyor. Örneğin bundan 524 yıl önce Yeni Dünya yani Amerika keşfedildiğinde Avrupalılarda dünyanın en büyük kıtasının Avrupa olduğu gibi bir kanı vardı. İnsanlık tarihi açısından bakıldığında Avrupa tarihte gerçekten büyük bir yer kaplasa da bugün biliyoruz ki ondan kat kat büyük kıtalar da bulunmakta. Yüz yıllarca devam eden bu düşüncenin ana kaynağı olarak Avrupalılar tarafından yapılan ve Avrupa’yı merkezine alan dünya haritalarıdır. Daha sonra 1950’lerde pik yapan Amerika’nın ekonomik ve bilim alandaki ilerlemesini takip eden dönemlerde Amerika’yı ve Avrupa’yı haritaya daha doğru yansıtan projeksiyonlar revaçta olmaya başladı. Bilimsel olarak araştırmaları yapan kişiler haklı olarak kendilerinin bir numaralı çalışma alanı olan ülkelerini düzleme daha doğru yansıtabilmek amacıyla distorsiyonları kendi ülkelerinden ziyade dünyanın geri kalanına yaymayı uygun gördüler ve sonuç olarak şu yazıda daha önce bahsettiğimiz üzere bazı ülkelerin olduğundan daha büyük bazılarının ise olduklarından daha küçük olduğu haritalar yapıldı. Örnek olarak Dünya haritalarında Afrika , Antartika gibi kıtalar her zaman olduklarından küçük olarak görüldü.Ancak mesela artık buzulların erimesi Antartika’nın bir kıta olarak dünyamızı etkilemeye başlamasına sebep oldu ve bir kıta sayılmasına rağmen neden haritalarda en çok bozulmaya uğrayan yerlerden birisi olduğu gibi sorular sorulmaya başlandı. Ülkelerin büyüklerinin birbiriyle karşılaştırmak için http://thetruesize.com/ sitesini kullanabilirsiniz.

DİSTORSİYONLARI TÜM DÜNYAYA EŞİT DAĞITMAK

Dediğimiz gibi araştırmayı,çalışmaları kim yapıyorsa onun istediği gibi bir Dünya haritası çizdiği bir dünyada yaşıyorduk, ta ki Japon bir mimar olan Hajime Narukawa mimarların kullandığı perspektif içeren çizim programlarından etkilenerek projeksiyonlar üzerine çalışmaya başlayana kadar. Yıllarca baktığı dünya haritasında kendi ülkesinin olduğundan küçük olduğu ve bazı ülkelerin de olduğundan daha büyük olduğunu fark ettikten sonra bunu değiştirmek için çalışmalara başlamış. Distorsiyonların tüm haritaya yayılmasını sağlamak amacıyla küreyi 96 üçgene bölmüş ve bu 96 eğik üçgenin hepsini dörtlü gruplar halinde şişik dört yüzlü yüzeye aktarmış. Daha sonra alan koruyan projeksiyon ile şişik dört yüzlüleri düz dörtyüzlüler olarak düzleme yansıtmış. Sonuçta distorsiyonsuz projeksiyon olamayacağından en azından distorsiyonları tüm dünyaya yayarak genel görünüm itibariyle boyutları gerçek boyutlarına en çok benzeyen dünya haritasının oluşturmuş. Bu  çalışmasıyla Japonya’nın en prestijli tasarım ödüllerinden birisine layık görülmüş. Bize de kendisini tebrik etmek ve başarılarının devamını dilemek düşüyor.

Çalışmanın web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz ; http://www.authagraph.com/

Çalışma ile ilgili daha ayrıntılı bir yazıya da şuradan ulaşabilirsiniz ; https://www.gunesintamicinde.com/yalandan-arindirilmis-bir-dunya-haritasi-authagraph-world-map/

 

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir