09Haz
By: Hüseyin Çapan Açık: 9 Haziran 2016 In: Genel Comments: 0

 

 

 

İklim değişikliklerinin ve son yıllarda hızlanan şehirleşmenin dünyamızı bir şekilde etkilediği kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek. Ancak bu etkinin ne boyutlarda olduğunu görebilmek bir çok insanın bu olaya bakış açısını değiştirebilir. Google ve Jeffrey Kluger ortak çalışması ile hazırlanan Timelapse projesi tam olarak bunu amaçlıyor. 1984 yılından beri Landsat tarafından çekilen uydu görüntülerinin işlenmesi ile ortaya çıkan bu çalışma ile dünyanın herhangi bir yerinin 1984-2012 yılları arasındaki değişimi gözler önüne seriliyor.

Google’ın okyanuslar haricinde neredeyse bütün dünyanın uydu görüntülerini işleyip tarihsel sıraya koyması (her bir Landsat görüntüsü yüzlerce megabayt) insanı bu işin arkasındaki bilgisayar gücüne hayran bırakıyor.

Türkiye’nin görüntü kalitesi Amerika’ya kıyasla daha düşük olsa da İstanbul , Antalya gibi son 10 yılda büyük değişimler yaşamış şehirlerimizin değişimlerini görmek mümkün. Ayrıca şimdiden uyarayım eriyen buzulların, kuruyan göllerin , yok olan Amazon ormanlarının ne kadar büyük alanlar kapladığını görünce içiniz kararabilir.

Bu çalışmanın bir başka güzel yanı ise büyük şehirlerin çevrelerindeki su kaynaklarına etkilerini gözler önüne serebilmesi. Örneğin 1984 yılından itibaren hızla büyümüş olan Las Vegas’ın yakınındaki Mead Gölü’nün büyüyen şehir tarafından adeta içildiği görülmekte.

Çalışmanın web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir