18May
By: Hüseyin Çapan Açık: 18 Mayıs 2016 In: Web Haritaları Comments: 0

Sosyal medyayı yakından takip eden şenörlere yabancı gelmeyecek bir konu ; tarihi verilerin internet ortamına aktarılması.
Burada tarihi haritadan kasıt arkeolojik verilerin internet ortamına aktarılarak her gün kullandığımız haritalara benzer şekilde görüntülenip incelenebilinmesi.

Genelde üniversitelerin arkeoloji bölümlerinden hocaların yada kartografya meraklısı kişilerin  yaptıkları özverili çalışmaların sonucunda ortaya çıkan bu güzel haritalar, incelerken kendinizi başka dünyalarda bulmanıza sebep olabilir.

Avrupa’ya ve medeniyetler beşiği Mezopotamya’ya komşu olan Anadolu’nun özellikle eski çağlardaki popülaritesi sizi şaşırtabilir , hatta köyünüzün Roma döneminde ticari yada dini bir merkez olduğunu öğrenirseniz şaşırmayın.

Bu haritalardan öne çıkan üç tanesini sizlerle paylaşmak istiyoruz ;

Lund Üniversitesi Arkeoloji ve Antik Tarih Bölümü’nün hazırladığı atlas. Geojson API’si sayesinde bu haritadaki verileri kendi web haritalarınıza aktarmanız mümkün ;

lund

Lund Üniversitesi’nin haritası

Bu harita arama motoru ise Portsmouth Üniversitesi ile İsviçreli bir teknoloji firmasının ortaklaşa çalışması sonucu ortaya çıkmış. İstenilen bölgedeki online haritaları arayarak size getirebiliyor.

Untitled

oldmaps

Old Maps Online

En iyisini en sona bıraktık

David Rumsey’ın online harita kataloğunda ise tarihi haritalar siteye taranarak yüklenmiş ve Open Streetmap altlığını kullanan bir “Georeferencing” programı sayesinde coğrafi olarak referanslanmamış yani harita haline dönüştürülmemiş eski çizimleri haritaya dönüştürebiliyoruz. Yapmamız gereken şey ise eski harita üzerinde konumundan emin olduğumuz yerleri Open Streetmap üzerinde işaretlemek.

Üstün körü seçimler yapıldığı için sonuçlar pek iyi gelmese de eski haritaları günümüz dünya haritası üzerinde görmek gerçekten heyecan verici ;

georef

David Rumsey Online Harita Kataloğu

İyi Eğlenceler 🙂

 

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir