13Şub
By: Ferah Pırlanta Köksal Açık: 13 Şubat 2016 In: Genel, Web Haritaları Comments: 0

İstanbul’da yaşayan ya da yolu düşen bilir. Bu şehrin kendine has olan bir çok özelliğinin başında sesleri gelir.

20 Mart’a kadar ANAMED’de izlenmeye açık olan “Günlük Sesler” sergisi dahilinde de bu konuda bir çalışma mevcut.

20160205_163301

Bireyin ses ortamını algılamasını araştıran, iç sesi sorgulatan (“Şehirde Başka Bir Gün Daha”), gibi bölümleri olan sergi bizi en son, İstanbul’un tematik ve konum haritasıyla karşılıyor. Koç Üniversitesi’nden Pınar Çevikayak Yelmi’nin doktora araştırması üzerine ortaya çıkan bu proje, “İstanbul’un Sesleri” adını taşıyor.

Gönüllüler, http://www.soundsslike.com/ sitesine; doğa, sokak satıcıları, ulaşım gibi başlıklar altında İstanbul’u tanımlayan farklı sesleri kaydedip, yükleyebiliyorlar. Hüseyin Kuşcu tarafından geliştirilen bu interaktif harita sergi alanında oldukça etkili görünüyor. Nasıl internet sitesinden dinlemek istediğiniz sese tıklıyorsanız, sergi alanında da üçgenlerin sivri uçlarını yine istediğiniz sesi dinlemek için kullanabiliyorsunuz.

20160205_170558

Bu sesler, http://digitalcollections.library.ku.edu.tr/cdm/landingpage/collection/SOI sitesindeki dijital arşivde toplanıyor, bu da gösterilen katkıların kalıcı olacağı anlamına geliyor.

Harita görünce heyecanlanan, disiplinler arası çalışmaya meraklı Harita/Geomatik Mühendisleri için ilgi çekici olan bu çalışma, yeni ufuklar açabilir.

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir